INTERVIEW SCHEDULE FOR SHORTLISTED CANDIDATES

 

Siaya County Public Service Board wishes to notify all the applicants for the positions listed below in the Health and Sanitation Department which were earlier advertised in the dailies.  The list of Shortlisted Candidates is as published below: -

POST: REGISTERED NURSE III

INTERVIEW VENUE: COUNTY PUBLIC SERVICE BOARD OFFICES NEXT TO BONDO SUB-COUNTY EDUCATION OFFICES

DATE: 9TH JULY 2021

(DAY 5)

PANEL 1

NO.

NAME

GNDR

ID NUMBER

SUB-COUNTY

TIME

 1

MAINA ANNE WANGECI

F

30052730

RARIEDA

9.00 am

 2

OMOLLO ANNA ADHIAMBO

F

31886284

UGENYA

9.20 am

 3

OKORE ALFRED OWITI

M

25992814

ALEGO USONGA

9.40 am

 4

OLUOKO VICTOR OMONDI

M

26921009

ALEGO USONGA

10.00 am

 5

KWEYU FARIDA MAKARI

F

31566628

NAVAKHOLO

10.20 am

 6

ODHIAMBO MAURICEE ONYANGO

M

32400260

ALEGO USONGA

10.40 am

 7

OMONDI CORNELY OWUOR

M

30173851

ALEGO USONGA

11.00 am

 8

OCHIENG IAN OWISO

M

31885727

ALEGO USONGA

11.20 am

 9

NAFULA BEATRICE SHARON

F

37748720

SUBA NORTH

11.40 am

 10

OYENGA BEATRICE AUMA

F

33851947

BUTULA

12.00 pm

 11

OGIRA ELIZABETH AKINYI

F

29329421

ALEGO USONGA

12.20 pm

 12

OSAWA CAROLINE ATIENO

F

32536735

NYANDO

12.40 pm

 13

OCHIENG PHILIP OGANGA

M

30341321

ALEGO USONGA

2.00 pm

 14

OKOTH VICTORIA ALUOCH

F

30090786

KISUMU EAST

2.20 pm

 15

OSALLA CHRISTINE ADHIAMBO

F

33458492

GEM

2.40 pm

 16

NGONGA LORINE ATIENO

F

34654376

ALEGO USONGA

3.00 pm

17

OGOLA LILIAN ATIENO

F

33494349

GEM

3.20 pm

POST: REGISTERED NURSE III

INTERVIEW VENUE: COUNTY PUBLIC SERVICE BOARD OFFICES NEXT TO BONDO SUB-COUNTY EDUCATION OFFICES

DATE: 9TH JULY 2021

(DAY 5)

PANEL 2

 18

EMMANUEL ODHIAMBO MUGENYA

M

33059072

UGUNJA

9.00 am

 19

JURA OKOTH HAROON

M

30741550

BONDO

9.20 am

 20

KWEDE TITUS ANGEWO

M

29995485

WEST KISUMU

9.40 am

 21

ODONGO MARIAM ADHIAMBO

F

32758841

KISUMU EAST

10.00 am

 22

OKADHO JONATHAN KEVIN

M

26082619

RARIEDA

10.20 am

 23

EVANS KIPRUI KIMUTAI

M

32359558

KEIYO SOUTH

10.40 am

 24

OBONDO CYNTHIA CAROL

F

34396159

RARIEDA

11.00 am

 25

WALUGU CONCEPTER AKI

F

32605893

NYAKACH

11.20 am

 26

OMOLO STEPHEN OTIENO

M

27693015

RARIEDA

11.40 am

 27

OMOG SARAH ADHIAMBO

F

32928587

UGENYA

12.00 pm

 28

JUMA SIPROSE ACHIENG

F

32844279

NYANDO

12.20 pm

 29

RALWALA SAMSON OWUOR

M

33056525

BONDO

12.40 pm

 30

OGINGA ROBERT OMONDI

M

30944409

RARIEDA

2.00 pm

 31

AGWANDA JACK OMONDI

M

27423929

KABONDO KASIPUL

2.20 pm

 32

NYANGAU JABEZ OBURE

M

33198604

NYALI

2.40 pm

33

OMONDI DAVID GERALD

M

28042178

GEM

3.00 pm

34

MBARANI JOAN VINAYWA

F

29436725

ALEGO USONGA

3.20 pm

POST: REGISTERED NURSE III

INTERVIEW VENUE: COUNTY PUBLIC SERVICE BOARD OFFICES NEXT TO BONDO SUB-COUNTY EDUCATION OFFICES

DATE: 9TH JULY 2021

(DAY 5)

PANEL 3

 35

OTIENO CYNTHIA ADHIAMBO

F

31619679

ALEGO USONGA

9.00 am

 36

OMONDI DAVID AGWENA

M

23963119

AWENDO

9.20 am

 37

OOKO SHARON ATIENO

F

31590098

ALEGO USONGA

9.40 am

 38

APONDI CHRISTABEL

F

29267877

ALEGO USONGA

10.00 am

 39

ALATA DORCAS AUMA

F

30007572

KOSELE

10.20 am

 40

ODOYO FREDRICK ORWA

M

32043352

NYAKACH

10.40 am

 41

OKOTH MERCYLINE ACHIENG

F

33547377

UGUNJA

11.00 am

 42

OCHIENG EUNICE ADHIAMBO

F

29263924

UGENYA

11.20 am

 43

OTIENO EVERLYNE AKOTH

F

27583441

GEM

11.40 am

 44

OYULE FLORENCE AKELLO

F

30317532

BONDO

12.00 pm

 45

ONYANGO RITA ACHIENG

F

34186864

UGENYA

12.20 pm

 46

ONYANGO AMON OPALA

M

30111688

GEM

12.40 pm

 47

OKOTH TOM OWINO

M

29453842

RARIEDA

2.00 pm

 48

OKELLO LILIAN AKOTH

F

30000346

GEM

2.20 pm

 49

OMIJA JANE PHOEBE ADHIAMBO

F

32749213

ALEGO USONGA

2.40 pm

 50

OPITI PELECIA AWINO

F

32241626

BONDO

3.00 pm

POST: REGISTERED NURSE III

INTERVIEW VENUE: COUNTY PUBLIC SERVICE BOARD OFFICES NEXT TO BONDO SUB-COUNTY EDUCATION OFFICES

DATE: 9TH JULY 2021

(DAY 5)

PANEL 4

 51

GER LINET AWUOR

F

30034536

ALEGO USONGA

9.00 am

 52

MOGENI PHILISTER NYABOKE

F

33022660

ALEGO USONGA

9.20 am

 53

OLUANDA DOLPHINE AKOTH

F

33196643

ALEGO USONGA

9.40 am

 54

JUMA MAUREEN ADHIAMBO

F

30051995

UGENYA

10.00 am

 55

MAGUDE ELVIS OWUOR

M

29766286

ALEGO USONGA

10.20 am

 56

OWUOR MERCYLYNE ADHIAMBO

F

28748370

UGENYA

10.40 am

 57

ASUNA TERESIA EDITH AWUOR

F

29367323

GEM

11.00 am

 58

OWINO BELINDA AKINYI

F

24768079

ALEGO USONGA

11.20 am

 59

OGALLO JAMES ARNOLD

M

23632720

ALEGO USONGA

11.40 am

 60

ODHIAMBO MARION AWINO

F

30135295

ALEGO USONGA

12.00 pm

 61

OWUOR EDNER ACHIENG

F

33876806

GEM

12.20 pm

 62

ODONGO JAMES MIRAMBO

M

29294513

UGUNJA

12.40 pm

63

CHERONO JESCA

F

29376895

UGUNJA

2.00 pm

64

ASAWO VICTOR ODUOR

M

29727084

ALEGO USONGA

2.20 pm

65

ODONGO BEATRICE OWUOR

F

33357758

ALEGO USONGA

2.40 pm

66

AKUNO METRINE ANYANGO

F

28721318

BONDO

3.00 pm

 67

OMUSALA MERCELYNE ESTHER

F

31665967

EMABUNGO

3.20 pm

 68

ABUODHA SARAH AWUOR

F

28438745

GEM

3.40 pm

POST: REGISTERED NURSE III

INTERVIEW VENUE: COUNTY PUBLIC SERVICE BOARD OFFICES NEXT TO BONDO SUB-COUNTY EDUCATION OFFICES

DATE: 9TH JULY 2021

(DAY 5)

PANEL 5

 69

OCHIENG DAVID NYANGA

M

28279794

GEM

9.00 am

 70

OGOLLA BEATRICE ACHIENG

F

32277660

ALEGO USONGA

9.20 am

 71

ODONGO FREDRICK ONYANGO

M

33140213

UGUNJA

9.40 am

 72

ALOO MARYSHARON AWUOR

F

28575910

UGENYA

10.00 am

 73

ONYARI PAULINE NYANCHAMA

F

35301978

KAJIADO NORTH

10.20 am

 74

NYANGIDI NELSON MANDELA

M

29437351

RARIEDA

10.40 am

 75

MUSILA NAOMI WAYUA

F

25877439

ALEGO USONGA

11.00 am

 76

OKANDA MARY ANYANGO

F

33308296

KISUMU EAST

11.20 am

 77

WAHOME ANN NYAMBURA

F

31075792

 

11.40 am

78

ETEMESI JANET MALIA

F

33683061

LURAMBI

12.00 pm

79

OPONDO MERCELINE AKINYI

F

35224233

ALEGO USONGA

12.20 pm

80

KEBASO WINNIE KWAMBOKA

F

30341938

RARIEDA

12.40 pm

81

SANDA CHARLES OTIENO

M

31870324

ALEGO USONGA

2.00 pm

82

GITHINJI DAVID KAMATHI

M

33167556

MAARA

2.20 pm

83

OKETCH SHAVON OCHIENG

M

33017590

ALEGO USONGA

2.40 pm

84

OWUOR FAITH ATIENO

F

29603141

UGUNJA

3.00 pm

 85

ATIENO BERYL MERCYLINE

F

29268978

ALEGO USONGA

3.20 pm

 86

AKINYI HILDAH JUMA

F

28173773

RARIEDA

3.40 pm

POST: REGISTERED NURSE III

INTERVIEW VENUE: COUNTY PUBLIC SERVICE BOARD OFFICES NEXT TO BONDO SUB-COUNTY EDUCATION OFFICES

DATE: 9TH JULY 2021

(DAY 5)

PANEL 6

 87

AHOMO SHIRLEY YOLA

F

32895435

UGUNJA

9.00 am

 88

KOJO HERBERT MITA

M

30662977

RARIEDA

9.20 am

 89

GOT BERIL ATIENO

F

34669975

GEM

9.40 am

 90

NYAOKE NICHOLAS ODIWUOR

M

28181634

GEM

10.00 am

 91

QUIENZIE WINNIE RACKEL

F

33646500

RARIEDA

10.20 am

92

OMOLLO EDWIN ODHIAMBO

M

30031191

BONDO

10.40 am

93

OTIENO JUSTUS OMONDI

M

30439660

RANGWE

11.00 am

94

MAURINE AWINO OLUCH

F

33424355

ALEGO USONGA

11.20 am

95

TARUS MAUREEN AOKO

F

30419163

GEM

11.40 am

96

AYUGI JACKTONE OMONDI

M

31612997

BONDO

12.00 pm

97

AMUMBWE KEVIN NJONI

M

27781605

LUGARI

12.20 pm

98

UYOMBA DANINGTONE ODHIAMBO

M

29972549

GEM

12.40 pm

99

ONYANCHA JOSHUA MOSOTI

M

25236603

KIPKELION

2.00 pm

100

ONYANGO MONICA AUMA

F

29881104

ALEGO USONGA

2.20 pm

101

OKEYO EDWARD NYANGARESI

M

30051423

KITUTU CHACHE SOUTH

2.40 pm

102

LINDA ADONGO OKELO

F

30097069

UGENYA

3.00 pm

103

VIVIAN AKINYI

F

30554958

KISUMU WEST

3.20 pm

104

HOSEA VICTOR OKOTH

M

26494375

NYANDO

3.40 pm