INTERVIEW SCHEDULE FOR SHORTLISTED CANDIDATES

 

Siaya County Public Service Board wishes to notify all the applicants for the positions listed below in the Health and Sanitation Department which were earlier advertised in the dailies.  The list of Shortlisted Candidates is as published below: -

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POST: REGISTERED CLINICAL OFFICER III

INTERVIEW VENUE: COUNTY PUBLIC SERVICE BOARD OFFICES NEXT TO BONDO SUB-COUNTY EDUCATION OFFICES

DATE: 7TH JULY 2021

(DAY 3)

PANEL 2

NO.

NAME

GNDR

ID NUMBER

SUB-COUNTY

TIME

 

 1

OCHIENG MICHAEL OMONDI

M

29872675

ALEGO USONGA

9.00 am

 

 2

ABWOJA DOROTHY APONDI

F

29401301

GEM

9.20 am

 

 3

MACHANJA CEDRIC MASHETI

M

24897921

SHINYALU

9.40 am

 

 4

ANYIKO MARY

F

29698354

RARIEDA

10.00 am

 

 5

OKOTH JOSHUA ODIWUOR

M

31671838

RARIEDA

10.20 am

 

 6

AUDI ARNOLD OCHIENG

M

29763327

RARIEDA

10.40 am

 

 7

CHEMENGU BRYAND CHENGEK

M

26076631

MT ELGON

11.00 am

 

 8

JUMA GIDIAN MARLYN

F

32889359

RACHUONYO SOUTH

11.20 am

 

 9

RAKWACH SAMORA ODHIAMBO

M

28665003

SUNA EAST

11.40 am

 

 10

OTIENO PRESCILLA MARY

F

24948751

SIAYA

12.00 pm

 

 11

MBOGA AMOL NOBERT

M

24483990

URIRI

12.20 pm

 

 12

OCHANDA GODFREY OMONDI

M

27162456

ALEGO USONGA

12.40 pm

 

 13

OMOLO DOUGLAS ODUOR

M

28216203

BONDO

2.00 pm

 

 14

ONYANGO JOSEPH OTIENO

M

29319105

ALEGO USONGA

2.20 pm

 

 15

ADE VINCENT OMONDI

M

29011496

RARIEDA

2.40 pm

 

 16

SONGA ERICK OMONDI

M

24332617

UGENYA

3.00 pm

 

 17

OTUKE HENRY OGEMBO

M

23056187

KITUTU CHACHE NORTH

3.20 pm

 

 18

OKWIRI PAULINE ATIENO

F

27585056

RARIEDA

3.40 pm

 

 19

MADOWA EUNICE ACHIENG

F

24328963

BONDO

4.00 pm

 

 20

OCHIENG FABIAN OMORO

M

28715584

UGENYA

4.20 pm

 

POST: REGISTERED CLINICAL OFFICER III

INTERVIEW VENUE: COUNTY PUBLIC SERVICE BOARD OFFICES NEXT TO BONDO SUB-COUNTY EDUCATION OFFICES

DATE: 7TH JULY 2021

(DAY 3)

PANEL 3

 

 21

OKOYO VICTOR ODHIAMBO

M

32109402

ALEGO USONGA

9.00 am

 

 22

OTIENO MILLICENT ANYANGO

F

30717369

RARIEDA

9.20 am

 

 23

AGOLA MAXWELL OCHIENG

M

27686582

SEME

9.40 am

 

 24

OLOO BENARD OMONDI

M

25021898

MUMIAS

10.00 am

 

 25

NGESA FRED OCHIENG

M

28287057

BONDO

10.20 am

 

 26

OCHIENG TOBIAS OMONDI

M

28781812

UGENYA

10.40 am

 

 27

SILAS NGWERU AKUGAH

M

30943600

RARIEDA

11.00 am

 

 28

ADERA NICODEMUS MBUGE

M

24686768

RARIEDA

11.20 am

 

 29

OPIYO EDWIN

M

25159392

ALEGO USONGA

11.40 am

 

 30

ONYANGO MILDRED ATIENO

F

27750271

UGUNJA

12.00 pm

 

 31

OGONYO JACOB ODUOR

M

32396294

UGENYA

12.20 pm

 

 32

OFULA BENJAMIN OKOTH

M

29133481

GEM

12.40 pm

 

 33

ONIAGA JACKLINE ANYANGO

F

24772541

UGENYA

2.00 pm

 

 34

ANYAMA CELIA NYANGI

F

28338182

BUNYALA

2.20 pm

 

 35

OPONDO ESTOM CHARLES OGETO

M

29772191

RARIEDA

2.40 pm

 

 36

AMANI PAULINE ADHIAMBO

F

28075770

ALEGO USONGA

3.00 pm

 

 37

OPE NANCY AWINO

F

22090450

GEM

3.20 pm

 

 38

ANYANGO VIOLET OWUOR

F

25431684

UGUNJA

3.40 pm

 

 39

OTIENO IVY ACHIENG

F

31849969

GEM

4.00 pm

 

 40

ODEE FLORENCE AUMA

F

30880707

ALEGO USONGA

4.20 pm

 

41

YUGI COLLINS  OTIENO

M

30171672

ALEGO USONGA

4.40 pm

 

POST: REGISTERED CLINICAL OFFICER III

INTERVIEW VENUE: COUNTY PUBLIC SERVICE BOARD OFFICES NEXT TO BONDO SUB-COUNTY EDUCATION OFFICES

DATE: 7TH JULY 2021

(DAY 3)

PANEL 4

 

 42

OYIEKO SELAH ACHIENG

F

29341674

RACHUONYO NORTH

9.00 am

 

 43

LATOYA LINET ACHIENG

F

27333091

ALEGO USONGA

9.20 am

 

 44

OKUMU JANET ATIENO

F

32828483

GEM

9.40 am

 

 45

OOKO REYNO AKOTH

F

32350290

BONDO

10.00 am

 

 46

ODHIAMBO FREDRICK CHESTER

M

27054713

UGENYA

10.20 am

 

 47

OTIENO MARY JUMA

F

25988265

UGENYA

10.40 am

 

 48

OGONYO JACOB ODUOR

M

32396294

UGENYA

11.00 am

 

 49

OTIENO SYLVESTER OMONDI

M

32044833

UGENYA

11.20 am

 

 50

WAMALWA JOYCE NASAMBU

F

24238698

 

11.40 am

 

 51

OPONDO MATHEWS ODUOR

M

23032504

ALEGO USONGA

12.00 pm

 

 52

NYAWADE SOLOMON OMULLO

M

31778886

GEM

12.20 pm

 

 53

OUNDO FREDRICK OWINO

M

28536623

ALEGO USONGA

12.40 pm

 

 54

NYAMBOK LEONARD OHINYA

M

22450955

RANGWE

2.00 pm

 

 55

OTIENO CHURCHILL OMENGO

M

31888140

UGUNJA

2.20 pm

 

 56

ODERO WYCKLIFE ODHIAMBO

M

27631072

BONDO

2.40 pm

 

 57

OTUMA MILCAH MUMIA

F

23945146

UGENYA

3.00 pm

 

 58

BALA EUNICE AKINYI

F

24800025

UGENYA

3.20 pm

 

 59

OSURI HEZBORN OUMA

M

30421231

ALEGO USONGA

3.40 pm

 

 60

OKOTH SAMUEL OMONDI

M

27162589

BONDO

4.00 pm

 

61

ODHIAMBO ESTHER ATIENO

F

30854886

RARIEDA

4.20 pm

 

POST: REGISTERED CLINICAL OFFICER III

INTERVIEW VENUE: COUNTY PUBLIC SERVICE BOARD OFFICES NEXT TO BONDO SUB-COUNTY EDUCATION OFFICES

DATE: 7TH JULY 2021

(DAY 3)

PANEL 5

 

 62

NYANDE GILBERT OMONDI

M

31254322

BUTERE

9.00 am

 

 63

OCHIENG STEPHEN OKOTH

M

25565294

BONDO

9.20 am

 

 64

NGESA ALFRED SUNGA

M

29485804

SEME

9.40 am

 

 65

ADEYA BARBARA ACHIENG

F

33422091

UGUNJA

10.00 am

 

 66

JOHN OKIDI BUNDE

M

28169263

RARIEDA

10.20 am

 

 67

ODHIAMBO ELLY BILLY

M

31003863

UGENYA

10.40 am

 

 68

JUMA MAURINE AWINO

F

29397365

UGUNJA

11.00 am

 

 69

OGUTU EMMACULATE ATIENO

F

24421240

ALEGO USONGA

11.20 am

 

 70

ANDENDO ODUOR SAMUEL

M

32694631

UGENYA

11.40 am

 

 71

ZAWADI LEAH

F

32959858

BONDO

12.00 pm

 

 72

ASIYO TIMOTHY OCHIENG

M

32425618

RACHUONYO NORTH

12.20 pm

 

 73

OKICH JACKTONE OGUTU

M

25173229

ALEGO USONGA

12.40 pm

 

 74

AKOTH PAULINE OKOTH

M

29170429

ALEGO USONGA

2.00 pm

 

 75

ONYANGO MESHACK OKELLO

M

33086099

BONDO

2.20 pm

 

 76

WAMBUA WINNIE AKOTH

F

34759408

GEM

2.40 pm

 

 77

MAGWANGA BENARD OTIENO

M

27234101

RACHUONYO SOUTH

3.00 pm

 

 78

NGOGA PRISCA AKINYI

F

24482342

BONDO

3.20 pm

 

 79

ODHUNO KEVIN ODHIAMBO

M

31749396

SEME

3.40 pm

 

 80

OKODERO VICTOR OLUOCH

M

25810814

BONDO

4.00 pm

 

 81

NYASETIA ALPHONCE OSORO

M

29419103

BOBASI

4.20 pm

 

82

AMAYO EDWIN OTIENO

M

25285490

RACHUONYO SOUTH

4.40 pm

 

POST: REGISTERED CLINICAL OFFICER III

INTERVIEW VENUE: COUNTY PUBLIC SERVICE BOARD OFFICES NEXT TO BONDO SUB-COUNTY EDUCATION OFFICES

DATE: 8TH JULY 2021

(DAY 4)

PANEL 8

 

 83

OMOLLO HOLLIAN ACHIENG

F

28772059

BONDO

9.00 am

 

 84

MUDHAI  EUERLYNE AWUOR

F

26370667

ALEGO USONGA

9.20 am

 

 85

MUNGA JACKLYNE ALUOCH

F

30105870

HOMABAY

9.40 am

 

 86

SIGANDA MARGARET ADHIAMBO

F

30036159

ALEGO USONGA

10.00 am

 

 87

ODHIAMBO  PHILIP OCHIENG

F

28927546

KISUMU WEST

10.20 am

 

 88

ORINDA CLEOPER ONYANGO

M

264505569

RACHUONYO NORTH

10.40 am

 

 89

JUMA OWINO STEPHEN

M

26591944

UGUNJA

11.00 am

 

 90

SIFUNA WINNIE DELILA

M

33400298

BUNGOMA SOUTH

11.20 am

 

 91

OLANG SHARON AWUOR

F

26332780

KISUMU WEST

11.40 am

 

 92

AGOLA MERCY ADHIAMBO

F

30644171

BONDO

12.00 pm

 

 93

MILLICENT ACHIENG OOKO

F

22381959

KANYADA EAST

12.20 pm

 

94

ALLOYCE OCHIENG OTIENO

F

26328056

NYAKACH

12.40 pm

 

95

OBONDO ANNE ATIENO

F

26084341

BONDO

2.00 pm

 

96

ODIWUOR EVANS OCHIENG

M

32123868

GEM

2.20 pm

 

97

ROBERT DONDE

M

28457645

KISUMU WEST

2.40 pm

 

98

ALFRED WANYAMA NAMASAKA

M

30786543

MATUNGU

3.00 pm

 

99

OGOLA TITO ALOO

M

29024752

BONDO

3.20 pm

 

100

OMONDI IRENE AKINYI

F

33030109

ALEGO USONGA

3.40 pm

 

101

MUTUA DAMARIS MALI

F

24633313

GEM

4.00 pm

 

102

OKAL ANGELINE ACHIENG

F

30458989

RARIEDA

4.20 pm

 

103

OCHIENG KEVIN

M

27392703

UGENYA

4.40 pm