INTERVIEW SCHEDULE FOR SHORTLISTED CANDIDATES

 

Siaya County Public Service Board wishes to notify all the applicants for the positions listed below in the Health and Sanitation Department which were earlier advertised in the dailies.  The list of Shortlisted Candidates is as published below: -

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POST: MEDICAL LAB TECHNOLOGIST III

INTERVIEW VENUE: COUNTY PUBLIC SERVICE BOARD OFFICES NEXT TO BONDO SUB-COUNTY EDUCATION OFFICES

DATE: 7TH JULY 2021

(DAY 3)

PANEL 7

NO.

NAME

GNDR

ID NUMBER

SUB-COUNTY

TIME

 1

ABALA CAREN AKINYI

FEMALE

24624473

NYATIKE

9.00 am

 2

ODONGO CLEMENT KIDI

MALE

20011722

ALEGO USONGA

9.20 am

 3

OCHIENG VICTOR ODHIAMBO

MALE

32176286

RARIEDA

9.40 am

 4

AGUTU IMMACULATE ACHIENG

FEMALE

28634500

GEM

10.00 am

 5

ADHIAMBO EVERLYNE AYIEMBA

FEMALE

27546951

BONDO

10.20 am

 6

OCHIENG MONICA ATIENO

FEMALE

26447233

GEM

10.40 am

 7

OGOLLA VIVIANE ADHIAMBO

FEMALE

29108160

BONDO

11.00 am

 8

OMONDI VICTOR WAGOME

MALE

28682927

BONDO

11.20 am

 9

ORONDO DAVID OGETTAH

MALE

22787232

RARIEDA

11.40 am

 10

OKOME DISMAS AGUNDA

MALE

32595824

RARIEDA

12.00 pm

 11

AKUMU AGNES AKELLO

FEMALE

35081246

HOMABAY

12.20 pm

 12

OMONDI FELIX

MALE

33047385

RACHUONYO NORTH

12.40 pm

 13

OTIENO BRIAN OCHOLA

MALE

31821012

GEM

2.00 pm

 14

KHAEMBA LILIAN LIAKA

FEMALE

22731068

NAVAKHOLO

2.20 pm

 15

WASONGA MILICENT ADHIAMBO

MALE

29406602

GEM

2.40 pm

 16

KIZITO STEPHEN ORONDO

MALE

30408231

GEM

3.00 pm

 17

ONYANGO ELLY WAMBANI

MALE

28700999

GEM

3.20 pm

 18

OCHIENG MOSES OTIENO

MALE

26367985

ALEGO USONGA

3.40 pm

 19

OWINO GODFRED  ODHIAMBO

FEMALE

27916644

GEM

4.00 pm

20

OMONDI ELIAS WAYODI

MALE

24994426

ALEGO USONGA

4.20 pm

21

OWINO RUTH JUMA

FEMALE

21247681

UGENYA

4.40 pm

22

OMONDI LYDIA ACHIENG

FEMALE

294222383

UGUNJA

5.00 pm

23

OKOTH FRANCIS OTIENO

MALE

23907069

UGUNJA

5.20 pm

POST: MEDICAL LAB TECHNOLOGIST III

INTERVIEW VENUE: COUNTY PUBLIC SERVICE BOARD OFFICES NEXT TO BONDO SUB-COUNTY EDUCATION OFFICES

DATE: 7TH JULY 2021

(DAY 3)

PANEL 8

24

UGUSTINO OGOLLA

FEMALE

31201684

SUBASOUTH

9.00 am

25

OWINO IRENE AMONDI

FEMALE

24495150

RARIEDA

9.20 am

26

VICTOR GORO ABONGO

MALE

32431737

NYAKACH

9.40 am

27

OHURU VINCENT OGUDA

MALE

30696022

BONDO

10.00 am

28

ODHIAMBO MAURICE

MALE

30404926

BONDO

10.20 am

29

ONYANGO MEGGY ATIENO

FEMALE

24475903

RANGWE

10.40 am

30

ODINGA EDWARD OGULLA

MALE

29379973

BONDO

11.00 am

31

JABUYA REBECCA ALUOCH

FEMALE

32862179

GEM

11.20 am

32

ONYANGO CHARLES OKELLO

MALE

22983146

NORTH RACHUONYO

11.40 am

33

OTIENO GODFREY CALLISTO

MALE

29875362

SEME

12.00 pm

34

ADEDE AFLINE ATIENO

FEMALE

31260189

GEM

12.20 pm

35

AREK EDWIN ABANJA

MALE

28608923

UGUNJA

12.40 pm

36

AGUNJA GEORGE ODUOR

MALE

28234317

UGENYA

2.00 pm

37

AGUTU SUSAN AWINO

FEMALE

23045902

UGUNJA

2.20 pm

38

ONYINA EUNICE VALLERIAH

FEMALE

34177350

BONDO

2.40 pm

39

OTIENO BERYL AKINYI

FEMALE

29517929

BONDO

3.00 pm

40

ONG'ER  MERESA ACHIENG

FEMALE

23718237

ALEGO USONGA

3.20 pm

41

NYABUTO SHIRLEY GESARE

FEMALE

32017549

MASABA SOUTH

3.40 pm

42

VICTOR OMONDI OUGO

MALE

28960146

RARIEDA

4.00 pm

43

EUNICE ADHIAMBO OINGA

FEMALE

29938303

RARIEDA

4.20 pm

44

OCHIENG WILSON ODHIAMBO

MALE

27821038

UGUNJA

4.40 pm

45

ADHIAMBO RUTH OTOMBO

FEMALE

24662557

BONDO

5.00 pm

46

OWITI AUSTINE ODUOR

MALE

28216938

BONDO

5.20 pm