INTERVIEW SCHEDULE FOR SHORTLISTED CANDIDATES

 

Siaya County Public Service Board wishes to notify all the applicants for the positions listed below in the Public Service and Governance which were earlier advertised in the dailies, that the list of shortlisted Candidates are as published below.

Interviews will be held at Siaya –ATC (Agricultural Training Center) on 21st February 2017.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SHORTLISTED CANDIDATES FOR THE POST OF MEMBER COUNTY POLICING AUTHORITY – FAITH BASED ORGANIZATION

 

NO.

NAME

ID NO.

SEX

QUALIFICATION

SUB-COUNTY

WARD

TIME

1.  

MARTIN ARARA OBIERO

10718074

M

CERT. IN SALES SKILLS TRAINING

ACE

KCE

GEM

SOUTH GEM

9.00 AM

2. 

AMBROSE ONDONG OCHIENG

11823079

M

BSC

KCSE (B-)

KCPE

ALEGO USONGA

SOUTH EAST ALEGO

9.30 AM

SHORTLISTED CANDIDATES FOR THE POST OF MEMBER COUNTY POLICING AUTHORITY – BUSINESS SECTOR

NO.

NAME

ID NO.

SEX

QUALIFICATION

SUB-COUNTY

WARD

TIME

 1.

EMMANUEL AMATA

3967539

M

KCE

CPE

RARIEDA

WEST ASEMBO

10.00 AM

 2.

WILLIAM OUMA WAYODI

10549149

M

DIP. IN EDUCATION MANAGEMENT

DIP. IN SPECIAL NEEDS EDUCATION

KCSE (C-)

KCPE

ALEGO USONGA

SOUTH EAST ALEGO

10.30 AM

SHORTLISTED CANDIDATES FOR THE POST OF MEMBER COUNTY POLICING AUTHORITY- PERSONS WITH SPECIAL NEEDS

NO.

NAME

ID NO.

SEX

QUALIFICATION

SUB-COUNTY

WARD

TIME

 1

EZEKIEL DIMO OGADA

 

 

 

23753978

M

MSC. IN EDUCATION MANAGEMENT

BED

KCSE (C-)

KCPE

BONDO

EAST YIMBO

11.00 AM

 2

JULIUS MOSES OMONDI ODHIAMBO

24035269

M

CERT. IN COMMUNITY DEVELOPMENT

CERT. IN TRAUMA COUNSELING

CERT. IN COMPUTER

KCSE (D)

KCPE

UGUNJA

SIDINDI

11.30 AM

 3

RICHARD OMONDI ONONO

26083711

M

ADVANCED DIPLOMA IN PROJECT MANAGEMENT & PLANNING

CERT. IN  MANAGEMENT

KCSE (C )

RARIEDA

EAST YIMBO

12.00PM

SHORTLISTED CANDIDATES FOR THE POST OF MEMBER COUNTY POLICING AUTHORITY – YOUTH

 

NO.

NAME

ID NO.

SEX

QUALIFICATION

SUB-COUNTY

WARD

TIME

 1

FREDRICK OKOTH OTIENO

22543161

M

MA -  SECURITY MANAGEMENT

BED

KCSE (B)

DIP. IN IT

CERT. IN PLATOON COMMANDERS

CERT. IN VIP PROTECTION

CET. IN FIELD SECURITY

CERT. IN ADVANCE SECURITY IN THE FIELD

CERT IN IT SECURITY AWARENESS

UGUNJA

SIGOMRE

12.30 PM

 2

TIMOTHY ODHIAMBO OTIENO

28671020

M

CERT . IN BEE KEEPING

DIP. IN SOCIAL WORK AND COMMUNITY DEVELOPMENT

CERT. IN COMPUTER

KCSE (C+)

KCPE

 

 

1.00PM

 3

DOUGHLAS OWITI NYANGIDI

 

M

BBA WITH IT (FINANCE OPTION)

KCSE (B-)

CPS

CPAK

CERT. IN COMPUTER APPLICATION

RARIEDA

NORTH UYOMA

1.30 PM

 4

JOHN OWUOR OWANG

22507834

M

CERT. IN LEADERSHIP

KCSE (C-)

KCPE

UGENYA

UKWALA

2.00PM

SHORTLISTED CANDIDATES FOR THE POST OF MEMBER COUNTY POLICING AUTHORITY - WOMEN

NO.

NAME

ID NO.

SEX

QUALIFICATION

SUB-COUNTY

WARD

TIME

 1

CELESTINE ADHIAMBO OLALE

20841704

F

BED (ECD)

DIP. IN ECD

P1 CERT.

KCSE (C)

KCPE

RARIEDA

WEST ASEMBO

2.30 PM

 2

JENIFFER ADHIAMBO OGODO

11411669

F

BSC.  IN BIOLOGICAL SCIENCE

CERT. IN CUSTOMER RELATIONS

CERT. IN BIODIVERSITY PROGRAM

CERT. IN COMPUTER

KCSE (B)

KCPE

BONDO

SOUTH SAKWA

3.00PM

SHORTLISTED CANDIDATES FOR THE POST OF MEMBER COUNTY POLICING AUTHORITY – COMMUNITY BASED ORGANIZATION

NO.

NAME

ID NO.

SEX

QUALIFICATION

SUB-COUNTY

WARD

TIME

 1

RICHARD OJWANG

13464827

M

CERT. IN RESEARCH AND DEVELOPMENT

KCSE (D+)

ALEGO USONGA

TOWNSHIP

3.30 PM

 2

NICKSON OKELO OCHIENG

29587892

M

DIP. IN SOCIAL WORK AND COMMUNITY DEVELOPMENT

KCSE (C+)

KCPE

BONDO

NORTH SAKWA

4.00PM