INTERVIEW SCHEDULE FOR SHORTLISTED CANDIDATES

 

Siaya County Public Service Board wishes to notify all the applicants for the various positions in the departments which were earlier advertised in the dailies.  The list of Shortlisted Candidates is as published below:-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POST: CHIEF OFFICER FINANCE – JG ‘S’

INTERVIEW VENUE : SIAYA WOMEN PROBATION CENTRE NEXT TO KENYA INDUSTRIAL ESTATES

DATE: 27TH FEBRUARY 2019

 

NO.

NAME

GNDR

QUALIFICATION

SUB-COUNTY

WARD

TIME

 1

HEZBON KADULLO MARIWA

M

· CERT PUBLIC ACCOUNTANTA

· BC ACCOUNTING

· CPE

· EACE

RARIEDA

WEST ASEMBO

9.00AM

 2

SIJENY SYLVESTER MAROKO

M

· MBA FINANCIAL MANAGEMENT

· B COM

· KCSE

· KCPE

UGUNJA

SIGOMERE

9.30AM

 3

OHANDO EZEKIEL ODHIAMBO

M

· MPPA

· MBA

· BCOM

· CPA-K

GEM

EAST GEM

10.00AM

 4

OLWENYO BENEDICT MAURICE OMOLO

M

· MSC FINANCE

· BCOM

· CPA

· BA

· KCSE

· KCPE

UGENYA

UKWALA

10.30AM

POST: DIRECTOR INTERNAL AUDIT– JG ‘R’

INTERVIEW VENUE : SIAYA WOMEN PROBATION CENTRE NEXT TO KENYA INDUSTRIAL ESTATES

DATE: 27TH FEBRUARY 2019

 

NO.

NAME

GNDR

QUALIFICATION

SUB-COUNTY

WARD

TIME

 1

NYAWARA ROBERT OKOTH

M

· MBA

· BCOM

· CPA

· ATC

· CERT. IN FORENSIC INVESTIGATION

· KCSE

· KCPE

KISUMU EAST

MANYATTA ‘B’

11.00AM

 2

STATES JUMA MLANYA ISAIAH

M

· PHD – FINANCE

· MBA

· BBA

GEM

WEST GEM

11:30AM

 3

JECONIA OCHIENG OMONDI

M

· BCOM

· CPA

· KACE

· KCE

· CPE

ALEGO  USONGA

NORTH ALEGO

12.00NOON

 4

ACHIENG MARY WAMBIDA

F

· BBM

· CPA(K)

GEM

WEST GEM

12.30PM

 5

KEYA MOSES OKOTH

M

· BCOM

· CPS

· CPA

· KATC

UGUNJA

UGUNJA

02.00PM

 

 6

ODUOR JACOB OCHIENG

M

· BCOM

· CPA(K)

· KCSE

· KCPE

ALEGO USONGA

SOUTH EAST ALEGO

02.30PM

 7

OOKO WILLIAM  OKOTH

M

· BCOM

· CPA

· EAACE

· EASC

RARIEDA

NORTH UYOMA

03.00PM

 8

ODERO BORNFACE OTIENO

M

· MSC

· B COM

· CPA(K)

· CIFA (SEC 5)

· ATC II

· KCSE

· KCPE

KISUMU WEST

NORTH WEST KISUMU

03.30PM

 9

MAURICE ROBERT OTIENO

M

· B COM

· KCSE

· KCPE

 

 

 04.00PM

 10

OJUKA WALTER WASONGA

M

· MBA

· BCOM

· CPA –K

· DIP BANKING

· KCSE

· KCPE

BONDO

NORTH SAKWA

04.30PM

POST: CHIEF OFFICER MEDICAL AND BIO MEDICAL SERVICES – JG ‘S’

INTERVIEW VENUE : SIAYA WOMEN PROBATION CENTRE NEXT TO KENYA INDUSTRIAL ESTATES

DATE: 28TH FEBRUARY 2019

 

NO.

NAME

GNDR

QUALIFICATION

SUB-COUNTY

WARD

TIME

 1

OLUOCH FELIX FRANK

M

· MASTER IN PUBLIC HEALTH

· BSC

· CERT. IN HEALTH INFORMATICS

· SDLP

· HEALTH FINANCING FOR UNIVERSAL COVERAGE

BONDO

SAKWA N

09.00AM

 2

JOHN HAWALA OGOLA

M

· MASTERS IN MEDICINE SURGERY

· BSC OF MEDICINE AND BSC OF SURGERY

GEM

 

09.30AM

 3

OKWESO JOSEPH ARUNG

M

· PHD(EPIDEMIOLOGY)

· BSC(ENVIRONMENTAL HEALTH)

· HIGHER DIPLOMA IN ENVIRONMENTAL/PUBLIC HEALTH

· DIPLOMA IN ENVIRONMENTAL & PUBLIC HEALTH

· DIPLOMA IN FUNDAMENTALS OF IMPLEMENTATION SCIENCE

RARIEDA

W UYOMA

10.00AM

POST: DIRECTOR PUBLIC HEALTH AND SANITATION – JG ‘R’

INTERVIEW VENUE : SIAYA WOMEN PROBATION CENTRE NEXT TO KENYA INDUSTRIAL ESTATES

DATE: 28TH FEBRUARY 2019

 

NO.

NAME

GNDR

QUALIFICATION

SUB-COUNTY

WARD

TIME

 1

OKWESO JOSEPH ARUNG

M

· PHD(EPIDEMIOLOGY)

· BSC(ENVIRONMENTAL HEALTH)

· HIGHER DIPLOMA IN ENVIRONMENTAL/PUBLIC HEALTH

· DIPLOMA IN ENVIRONMENTAL & PUBLIC HEALTH

· DIPLOMA IN FUNDAMENTALS OF IMPLEMENTATION SCIENCE

·  

ALEGO USONGA

TOWNSHIP

11.00AM

 2

KENNEDY ODHIAMBO ORWENJO

M

· MPH

· MCH& D

· BSC(CH&D)

· DIP (ENV.HEALTH SCIENCES)

· SLDP

ALEGO

S.E ALEGO

11.30AM

 3

OLUOCH FELIX FRANK

M

· BSC

· KCSE

· KCPE

BONDO

NORTH SAKWA

11.30AM

 4

OKINYI JOASH OCHIENG

M

· BSC IN NURSING

· MASTERS ONGOING

RARIEDA

WEST UYOMA

12.00NOON

 5

MABLE MIDEVA CHANZU

M

· BSC

· DIP IN ENVIRONMENTAL HEALTH

· KACE

· CSE

· CPE

MIGORI

NOT PROVIDED

12.30PM

 6

ODHIAMBO GERSHON OCHIENG

M

· BSC IN ENVIRONMENTAL HEALTH.

·  

ALEGO USONGA

TOWNSHIP

01.00PM

POST: DIRECTOR HUMAN RESOURCE MANAGEMENT – JG ‘R’

INTERVIEW VENUE : SIAYA WOMEN PROBATION CENTRE NEXT TO KENYA INDUSTRIAL ESTATES

DATE: 1ST MARCH 2019

 

NO.

NAME

GNDR

QUALIFICATION

SUB-COUNTY

WARD

TIME

 1

CRISPINE OTIENO

M

· MASTER’S IN BUSINESS ADMINISTRATION

· BSC. PROJECT PLANNING AND MANAGEMENT

· DIPLOMA IN HUMAN RESOURCE MANAGEMENT

· CPE

RARIEDA

WEST ASEMBO

09.00AM

 2

AJODE STEPHEN ODIPO

M

· PGDE

· BBA

· DHRM

· ASBM

· KCSE

· KCPE

UGENYA

WEST UGENYA

9.30AM

 3

SUSAN ADHIAMBO RABAH

F

· MASTER’S IN BUSINESS ADMINISTRATION

· B.E.D ECON & GEOG

· DIP. EDUCATION

· KACE

· K.C.E

· CPE

· CERT. CORPORATE GOVERNANCE

· CERT. COACHING MENTORSHIP

· CERT. TRANSFORMATION LEADERSHIP

· CERT. PERFORMANCE MANAGEMENT

KASIPUL

EAST KAMAGAK

10.00AM

 4

OPIYO

STEPHEN

OTIENO

M

· MSC. HUMAN RESOURCE MANAGEMENT

· BACHELOR OF ARTS

· DIPLOMA - HUMAN RESOURCE MANAGEMENT

· CERTIFICATE IN COMPUTER

ALEGO USONGA

CENTRAL ALEGO

10.30AM

 5

WILFRED OUMA NYAGUDI

M

· MSC. HUMAN RESOURCE MANAGEMENT

· BACHELOR OF ARTS

· DIPLOMA - HUMAN RESOURCE MANAGEMENT

· CHRP II

· CERTIFICATE HRM

· SENIOR MANAGEMENT COURSE

· CERTIFICATE COMPUTER APPLICATIONS

· MEMBER IHRM

· HR PRACTICING CERTIFICATE- IHRM

· U.A.C.E

· K.C.S.E

· K.C.P.E

BONDO

NORTH SAKWA

11.00 AM

POST: DIRECTOR ENERGY &TRANSPORT– JG ‘R’

INTERVIEW VENUE : SIAYA WOMEN PROBATION CENTRE NEXT TO KENYA INDUSTRIAL ESTATES

DATE: 1ST MARCH 2019

 

NO.

NAME

GNDR

QUALIFICATION

SUB-COUNTY

WARD

TIME

 1

GILA JOSEPH ARTHUR

M

· MSC PROJECT MANAGEMNT

· B .TECH

· KCSE

· KCPE

RARIEDA

NORTH UYOMA

11.30AM

 2

SEWE  BOPHISES OMONDI

M

· MSC PROJECT PLANNING &MANAGEMNT

· BA  ENVIRONMNT STUDIES

· KCSE

· KCPE

NYATIKE

GOT KACHOLA

12.00NOON

 3

HAYO CHRISTOPHER ARTHUR  NYAWARE

M

· MSC ELECTRICAL &ELECTRONICS ENG

· B.TECH  ELECTRICAL &COMMUNICATION ENG

· KCSE

· KCPE

RARIEDA

ASEMBO EAST

12.30PM

 4

LILIAN ATIENO OGOMBO

F

· PHD  BUSINESS  ADMIN

· MSC ENERGY STUDIES

·  

· BSC CIVIL  ENG

· KCSE

· KCPE

SEME

NORTH SEME

02.00PM

 5

OKWIRI SAMUEL OKOTH

M

· MSC HEALTH PRODUCTION

· BSC BIO CHEM

· KCSE

· KCPE

BONDO

WEST SAKWA

02.30PM

 6

JOHN AGOKA AYUGU

M

· BCOM

· DIP HRM

· CPA

· KCSE

· KCPE

HAMISI

BANJA

03.00PM

 7

MAUREEN STELLA OMOGA

F

· BSC CIVIL ENG

· CERT QMS

· CERT CAD

UGENYA

NORTH UGENYA

03.30PM

 8

MUTANDA WICLIFF AYUKO

M

· MBA

· BCOM

· DIP PROCUREMENT

UGENYA

 

04.00PM

 9

NYAPOLA JOHN WILLIAM OWINO

M

· BCOM

· DIP COOP MNT

· CERT ADMIN

· KCSE

· KCPE

ALEGO USONGA

SE ALEGO

04.30PM