INTERVIEW SCHEDULE FOR SHORTLISTED CANDIDATES

 

Siaya County Public Service Board wishes to notify all the applicants for the positions listed below in the Agriculture, Food Security, Livestock and Fisheries Development Department which were earlier advertised in the dailies. The list of Shortlisted Candidates is as published below:-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POST: FISHERIES OFFICER I JG K

INTERVIEW VENUE : COUNTY PUBLIC SERVICE BOARD OFFICES NEXT TO BONDO SUB-COUNTY EDUCATION OFFICES

DATE: 25TH FEBRUARY 2019

PANEL ONE (DAY 5)

NO.

NAME

GENDER

QUALIFICATION

SUB-COUNTY

WARD

TIME

 1

AERA CALLEN NYABOKE

F

 MSC LIMNOLOGY

 BSC APPLIED AQUATIC SCIENCE

 KCSE

 KCPE

NYAMIRA NORTH

KIABONYORU

9.00 am

 2

AYORE EFFIE AWUOR

F

 MSC MEDICAL MICROBIOLOGY

 BIED

 KCSE

 KCPE

BONDO

YIMBO WEST

9.20 am

 3

OBOR LUIZA ACHIENG

F

 BSC FISHERIES &AQUATIC SCIENCE

 DIP WILDLIFE MANAGEMENT

 KCSE

 KCPE

RARIEDA

WEST UYOMA

9.40 am

 4

OLUKOYE JOSHUA ONYANGO

M

 BSC FISHERIES & AQUATIC SCIENCE

 DIP FISHERIES & AQUATIC SCIENCE

 KCSE

 KCPE

NYANDO

AHERO

10.00 am

 5

OBADO ELIZABETH ODERA

F

 MSC FISHERIES & AQUATIC SCIENCE

 BSC FISHERIES & AQUATIC SCIENCE

 KCSE

 KCPE

LUGARI

LUMAKANDA

10.20 am

 6

ORODO VIOLET ACHIENG

F

 MSC ENVIRONMENTAL SCIENCE

 BSC FISHERIES & AQUATIC SCIENCE

 KCSE4

 KCPE

BONDO

WEST SAKWA

10.40 am

 7

ADEDE GILBERT AMOLO

M

 BSC CHEM& MATHS

 DIP ACC TECHNICIAN

 CERT COMPUTER

 CERT FISHERIES MANAGEMENT

 CERT MARKETING COURSE

 KCSE

 KCPE

RARIEDA

WEST UYOMA

11.00 am

 8

AGWENA GEORGE OTIENO

M

 DIP GCD

 BSC FISHERIES & AQUATIC SCIENCE

 KCSE

 KCPE

GEM

SOUTH GEM

11.20 am

 9

MOCHEGWA EVANS MAKORI

M

 BSC APPLIED AQUATIC SCI

 KCSE

 KCPE

BONCHARI

BOGIAKUMU

11.40 am

 10

TRACY TREZAH ACHIENG

F

 BA SCI

 CERT COMP PACKAGES

 KCSE

 KCPE

 KISUMU WEST

KISUMU NORTH

12.00 pm

 11

OCHIENG BERYL AKINYI

F

 BSC APPLIED AQUATIC SCIENCE

 KCSE

 KCPE

ALEGO USONGA

TOWNSHIP

12.20 pm

 12

OLUGA ANTONY OTIENO

M

 BSC

 CERT IN COMP

 KCSE

 KCPE

UGUNJA

SIDINDI

12.40 pm