INTERVIEW SCHEDULE FOR SHORTLISTED CANDIDATES

 

Siaya County Public Service Board wishes to notify all the applicants for the positions listed below in the Departments of Finance Planning and Vision 2030 which were earlier advertised in the dailies.  The list of Shortlisted Candidates is as published below:-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POST: DIRECTOR STRATEGY, MONOTORING AND EVALUATION – JG ‘R’

INTERVIEW VENUE : SIAYA WOMEN PROBATION CENTRE NEXT TO KENYA INDUSTRIAL ESTATES

DATE: 11TH DECEMBER 2018

PANEL ONE (DAY 2)

NO.

NAME

ID NO.

GNDR

QUALIFICATION

SUB-COUNTY

WARD

TIME

 1

ONYANGO MARTIN OUMA

64179

M

MASTERS IN EDUCATION B.EDUCATION
DIPLOMA-GEOGRAPHY & PHYSICS
EAACE
EACE
CPE

UGENYA

EAST UGENYA

9.00am

 2

DAWO ISAAC OTIENO

9758908

M

MA(PROJECT PLANNING & MNGT) BSC(AGRIC)
K.A.C.E
K.C.E
C.P.E

RARIEDA

EAST ASEMBO

9.20am

 3

WERE VINCENT  OWUOR

20535842

M

MA(PROJECT PLANNING & MNGT) BA(SOCIAL STUDIES)
KCSE
KCPE

UGUNJA

SIDINDI

9.40am

 4

KODINDO RICHARD JOHN OMONDI

9975816

M

MASTERS-EDUCATION PGDE-EDUCATION
BA-ECONOMICS
KACE
KCE
CPE

GEM

WEST GEM

10.00am

 5

ASEWE DOMNIC MANG’UA

10265213

M

M.SC AGRICULTURAL EXTENSION B.SC HORTICULTURE
KCSE
KCPE

BONDO

SOUTH SAKWA

10.20am

 6

OYINDO SIMON OMONDI

13880012

M

MBA(STRATEGIC MNGT) BBM(ACCOUNTING)
CERT(CPAI)
CERT(KATC I & II)
KCSE
KCPE

ALEGO USONGA

USONGA

11.10am

 7

JAWUOR GEORGE OKOTH

13598081

M

PHD-PLANNING MA-EDUCATION
BA-EDUCATION
DIPLOMA-PROJECT MANAGEMENT
KCSE
KCPE

BONDO

SOUTH SAKWA

11.30am

 8

ODAK JACQUELYNE JASCINTER

14437235

F

MPH-PUBLIC HEALTH MBA-ENTREPRENEURSHIP
DIPLOMA-PROJECT MANAGEMENT
B.EDUCATION

UGUNJA

SIDINDI

11.50am

 9

ADALA ROBERT OBARE

20329884

M

MSC(AGRIC ECNMCS ) BSC(AGRIC ECON)
CERT(COMP)
KCSE
KCPE

RARIEDA

NORTH UYOMA

12.10pm

 10

OJWANG SAMUEL OMONDI

23847536

M

MA(ECONOMIC PLCY MNGT) BA(ECON & MATHS)
KCSE
KCPE

UGUNJA

UGUNJA

12.30pm

 11

LIGULU PETER OCHIENG

9759224

M

MA-ECONOMICS BA-ECONOMICS
KACE
KCE
CPE

GEM

NORTH GEM

12.50pm

 12

ABIERO WILSON  OPONDO

23652218

M

MA(ECONOMIC PLCY MNGT) BSC(MATHS & COMP SCIENCE)
KCSE
KCPE

UGUNJA

SIDINDI

2.10pm

 13

MAIDA NYAWADE MAKOTSI

4828354

F

MA-EDUCATION BA-HUMANITIES
POST GRADUATE DIPLOMA IN EDUCATION

RARIEDA

EAST UYOMA

2.30pm

 14

ADEDE PHILLIP OMOLO

9969693

M

M.BA MARKETING B.A ECONOMICS & MATHS
CERT. IN COMMERCE
CERT. IN PERFORMANCE MNGT
ADVANCED DIPLOMA IN MARKETING
CERT. IN IT
CERT. IN TRAINING & DEVELOPMENT
KCSE
KCPE

BONDO

WEST SAKWA

2.50pm

 15

MICHAEL WASONGA ODONGO

23609071

M

B.SC INTERNATIONAL BUSINESS ADMIN DIPLOMA IN MANAGEMENT INFORMATION SYSTEMS
ICDL
KCSE
KCPE

 

 

3.10pm

 16

ODHIAMBO ZACHARY PETER

5789530

M

MA(ECON) BA(ECON)
KACE
KCE
CPE

UGENYA

EAST UGENYA

3.30pm