INTERVIEW SCHEDULE FOR SHORTLISTED CANDIDATES

 

Siaya County Public Service Board wishes to notify all the applicants for the positions listed below in the Governance and Administration Department which were earlier advertised in the dailies. The list of Shortlisted Candidates is as published below:-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POST: ADMINISTRATIVE ASSISTANT II – JG ‘J’

INTERVIEW VENUE : COUNTY PUBLIC SERVICE BOARD OFFICES NEXT TO BONDO SUB-COUNTY EDUCATION OFFICES

DATE: 22ND FEBRUARY 2019

PANEL ONE (DAY 4)

NO.

NAME

GNDR

QUALIFICATION

SUB-COUNTY

WARD

TIME

 1

GEORGE OWINO OKELLO

M

· DIP HRM

· CERT COMP

· KCSE

· KCPE

ALEGO USONGA

SIAYA TOWNSHIP

9.00 am

 2

GUYA ALPHONCE

M

· DIP BM

· KCSE

· KCPE

 RANGWE

GEM EAST

9.20 am

 3

SALOME AWINO ONYANGO

F

· DIP BA

· KCSE

· KCPE

BONDO

NORTH SAKWA

9.40 am

 4

OPIYO JAPHETH OUMA

M

· AKIB

· C ERT BANKNG & FINANCE

· DIP BM

· KCSE

· KCPE

MUHORONI

OMBEYI

10.00 am

 5

OTIENO RUTH

F

· DIP HRM

· KCSE

· KCPE

ALEGO USONGA

TOWNSHIP

 

10.20 am

 6

OCHIENG KEVIN ODUOR

M

· HIGHER DIP. RESOURCE MANAGEMENT

· DIP. HUMAN RESOURCE MANAGEMENT

· CERT. IN HUMAN RESOURCE MANAGEMENT

· K.C.S.E

· K.C.P.E

UGUNJA

SIDINDI

10.40 am

 7

ORIA MAURICE ODUOR

M

· DIP BUSINESS ADM

· CERT COMP

· KCSE

· KCPE

ALEGO USONGA

NORTH ALEGO

11.00 am

 8

AREMO MILLICENT ACHIENG

F

· BSC

· DIP AGRIC MNG

· KCSE

· KCPE

ALEGO USONGA

HAWINGA

11.20 am

 9

WARE CHRISTOPHER JABURA

M

· BA

· KCSE

· KCPE

NDHIWA

NORTH KABUOCH

11.40 am

 10

OKUMU WYCLIF ONYANGO

M

· B COM

· KCSE

· KCPE

RARIEDA

WEST ASEMBO

12.00 pm

 11

ODIWA EUNICE ANYANGO

F

· BSC

· KCSE

· KCPE

ALEGO USONGA

TOWNSHIP

12.20 pm

 12

SIANGLA ERICK ODHIAMBO

M

· DIP. IN BA

· KCSE

· KCPE

GEM

GEM CENTRAL

12.40 pm

 13

ODINDO NAAMAN ODHIAMBO

M

· CERT. COMPUTER APPLICATION

· DIP. SALES AND MARKETING

· ADVANCE CERT. IN SALES AND MARKETING

UGENYA

UKWALA

2.00 pm

 14

WERE JACKLINE ATIENO

F

· BA

· KCSE

· KCPE

BONDO

WEST SAKWA

2.20 pm

 15

OPIYO SAMWEL ANGA’WA

M

· CERT IN COMP

· P1

· KCSE

· KCPE

BONDO

SOUTH SAKWA

2.40 pm

 16

OTIENO MACRENE OTIENO

F

· DIP ECDE

· CERT EDUCATION

· KCSE

· KCPE

RARIEDA

WEST UYOMA

3.00 pm

 17

OGOWO EVERLYNE ANYANGO

F

· BSC

· CERT

· KCSE

· KCPE

UGUNJA

SIDINDI

3.20 pm

 18

OLIVER TAMBO MITO

F

· BSC

· CERT

· KCSE

· KCPE

BONDO

NORTH SAKWA

3.40 pm

 19

OMONDI STELLA ATIENO

F

· B COM

· DIP HRM

· CERT HRM

· KCSE

· KCPE

ALEGO USONGA

EAST ALEGO

4.00 pm

POST: ADMINISTRATIVE ASSISTANT II – JG ‘J’

INTERVIEW VENUE : COUNTY PUBLIC SERVICE BOARD OFFICES NEXT TO BONDO SUB-COUNTY EDUCATION OFFICES

DATE: 26TH FEBRUARY 2019

PANEL ONE (DAY 6)

20

ODINGA KENNEDY OMONDI

M

· DIP BUS ADMN

· KCSE

· KCPE

BONDO

WEST SAKWA

9.00 am

 21

OCHIENG JOAB OKELLO

M

· DIP STATISTICS

· CERT

· KCSE

· KCPE

BONDO

CENTRAL SAKWA

9.20 am

 22

ANYANGO JULIUS HUMA

M

·  

RARIEDA

WEST ASEMBO

9.40 am

 23

ONYAMGO CHARLES OKELLO

M

· BBM

· CPAK

· KCSE

· KCPE

RARIEDA

EAST ASEMBO

10.00 am

 24

OLUOCH ABRAHAM

M

· BSC STATISTICS

· KCSE

· KCPE

ALEGO USONGA

SOUTH EAST ALEGO

10.20 am

 25

OKOKO GEORGE ONYANGO

M

· DIP ECDE

· CERT EDUCATION

· KCSE

· KCPE

GEM

NORTH GEM

10.40 am

 26

AYILA VINCENT OUMA

M

· DIP BM

· KCSE

· KCPE

UGENYA

EAST UGENYA

11.00 am

 27

OKETCH JARED ONYANGO

M

· BSC HRM

· KCSE

· KCPE

ALEGO USONGA

NORTH ALEGO

11.20 am

 28

IRENE AWUOR OINGA

F

· DIP IN BUSINESS ADMINISTRATION

· CERT. IN COMPUTER

· K.C.S.E

· K.C.P.E

RARIEDA

EAST ASEMBO

11.40 am

 29

OKETCH NANCY ACHIENG

F

· DIP BUSINESS MANAGEMENT

· KCSE

· KCPE

ALEGO USONGA

TOWNSHIP

12.00 pm

30

OGOLLA JUDY AKINYI

F

· BA

· KCSE

· KCPE

ALEGO USONGA

NORTH ALEGO

12.20 pm

31

KIDUI JOYCE KAMONYA

F

· DIP HRM

· KCSE

· KCPE

ALEGO USONGA

 

12.40 pm

32

ONYIMBO MAURINE APONDI

F

· CERT IT

· KCSE

· KCPE

BUNYALA

BUNYALA NORTH

2.00 pm

33

JULIANA ANYANGO OUMA

F

· ICTT

· KCSE

· KCPE

GEM

YALA TOWNSHIP

2.20 pm