INTERVIEW SCHEDULE FOR SHORTLISTED CANDIDATES

 

Siaya County Public Service Board wishes to notify all the applicants for the positions listed below in the Enterprise and Industrial Development Department which were earlier advertised in the dailies.  The list of Shortlisted Candidates is as published below:-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POST: CHIEF ASSISTANT COOPERATIVE OFFICER  – JG ‘M’

INTERVIEW VENUE : COUNTY PUBLIC SERVICE BOARD OFFICES NEXT TO BONDO SUB-COUNTY EDUCATION OFFICES

DATE: 4TH  OCTOBER 2018

PANEL ONE (DAY 12)

NO.

NAME

ID NO.

GENDER

QUALIFICATION

SUB-COUNTY

WARD

TIME

1.  

GOR LINDAH AGANI

30414329

F

· DIP(COOPMNGT)

· CERT(COMP)

· KCSE

· KCPE

BONDO

NORTH SAKWA

9.00am

2.  

ABOKA ELPHANCE OCHIENG

25131357

M

· DIP(MNGT ACCOUNTING)

· KCSE

· KCPE

RARIEDA

SOUTH UYOMA

9.20 am

3.  

JOSHUA OMONDI ONYONA

20095647

M

· DIP(COOP MNGT)

· CERT(COOP B/S ADMIN)

· CERT(ATC)

· CERT(COMP)

· CERT(ISO SENSITIZATION MODULE)

· KCSE

· KCPE

NYANDO

WAWIDHI

9.40 am

4.  

OGADA SIMON PETER

24590077

M

· BA(ENTREPRENEURSHIP)

· CERT(UACE)

· KCSE

· KCPE

GEM

NORTH GEM

10.00 am

5.  

OMONDI HORACE ODHIAMBO

24565885

M

· BACHELORS(ECONOMICS WITH IT)

· CERT(UACE)

· KCSE

· KCPE

GEM

EAST GEM

10.20 am

6.  

ORENG ZACHARY OCHIENG

25177129

M

· DIP(COOP MNGT)

· CERT(COOP ADMIN)

· KCSE

· KCPE

RARIEDA

NORTH UYOMA

10.40 am

7.  

OCHIENG ESTHER ATIENO

21832411

F

· BBM(BANKING & FINANCE)

· CPA

· KCSE

· KCPE

·  

·  

·  

UGUNJA

AMBIRA

11.00 am

8.  

ANYANGO EVERLYNEODINDO

14643460

F

· DIP(COOP MNGT)

· CERT(ATC)

· CERT(COMP)

· KCSE

· KCPE

BONDO

YIMBO EAST

11.20 am

9.  

NAMASAKA MILLICENT MASITSA

32143665

F

· BA(ACCOUNTING)

· CERT(CPA)

· CERT (COMP)

· KCSE

· KCPE

ALEGO USONGA

SIAYA TOWNSHIP

11.40 am

10.  

APIYO PHELIX OUMA

22141187

M

· CERT(CPA-K)

· BACHLORS(EDUCATION)

· CERT(CERTIFIED CREDIT PROFESSIONAL)

· KCSE

· KCPE

RARIEDA

EAST ASEMBO

12.00 pm

11.  

OCHOLA HELLEN ATIENO

24057265

F

·  

· MSC(FINANCE & ACCOUNTING)

· BA(FINANCE)

· DIP(B/S MNGT)

· CERT(CPA)

· CERT(COMP)

· KCSE

· KCPE

RARIEDA

WEST UYOMA

12.20 pm

12.  

OKECH ERICK OWINO

22143385

M

· DIP(COOP MNGT)

· CERT(CPA)

· KCSE

· KCPE

ALEGO USONGA

SOUTH EAST ALEGO

12.40 am

13.  

OCHOLA ERICK JUMA

27841296

M

· BA(ECONOMICS)

· CERT(STATISTICAL PCKGS)

· KCSE

· KCPE

BONDO

NORTH SAKWA

2.00pm

14.  

OLUOCH WILLIAM OTIENO

11500270

M

· CERT(CPA)

· CERT(COMP)

· KCSE

· KCPE

BONDO

EAST YIMBO

2.20pm

15.  

AYOTT  JAPHETH  OUMA

24420672

M

· CERT(CPA)

· KCSE

· KCPE

RARIEDA

WEST ASEMBO

2.40pm

16.  

DOLLA BERRYL  ATIENO

24849066

F

· ADVANCED DIP

· IN (B/S ADMIN)

· KCSE

· KCPE

UGENYA

UKWALA

3.00pm

17.  

ONYANGO

FESTO

ONYANGO

13761013

M

· CPA-K

· ATC

· CERTIFICATE PRIMARY TEACHER

· K.C.S.E

· K.C.P.E

UGENYA

EAST

UGENYA

3.20pm

18.  

MUYOYO

MARY

AKOTH

 

14478571

F

· DIP IN MARKETING

· K.C.S.E

· K.C.P.E

RARIEDA

WEST ASEMBO

3.40pm

19.  

OGWEL

JAMES

JUMA

26532043

M

· CPA

· ATC

· K.C.S.E

· K.C.P.E

·  

UGENYA

UKWALA

4.00pm

20.  

WANJALA

MARTIN

NAMBALE

26161630

M

· BA AGRIBUSINESS

· DIPLOMA AGRICULTURAL AND BIOTECHNOLOGY

· K.C.S.E

· K.C.P.E

BUMULA

KABULA

4.20pm

21.  

OWUOR

JOHN

OTIENO

22633184

M

· MBA FINANCIAL STRATEGIC

· BSC MATHEMATICS

· DIPLOMA BUSINESS

· CPA

· CERT COMPUTER PACKAGES

· K.C.S.E

· K.C.P.E

ALEGO

USONGA

S.E

ALEGO

4.40pm

22.  

RASUGU

STEPHEN

ONYANGO

24411051

M

· BCOMM ACCOUNTS

· K.C.S.E

· K.C.P.E

RARIEDA

NORTH SAKWA

5.00pm

23.  

OKAL

POPLINE

ADHIAMBO

25334124

F

· DIPLOMA IN BUSINESS MANAGEMENT

· CERT IN BUSINESS MANAGEMENT

· COMPUTER PACKAGES

· K.C.S.E

· K.C.P.E

SUNA WEST

ORUBA

5.20pm

24.  

ODUOR LEONARD OWINO

20342967

M

· DIPLOMA-COOPERATIVE ACCOUNTING

· KCSE

· KCPE

UGENYA

UKWALA

5.40pm

25.  

OKANDA BRIAN ODERA

32290232

M

· B-COMMERCE

· DIPLOMA-COOPERATIVE MANAGEMENT

· KCSE

· KCPE

ALEGO USONGA

TGOWNSHIP

6.00pm